BIP
8. FLOTYLLA OBRONY WYBRZEŻA
Aktualności
Narodowe Czytanie w Świnoujściu
05.09.2019
W sobotę, 7 września, w całej Polsce odbędzie się Narodowe Czytanie. W Świnoujściu podczas tegorocznej edycji projektu będzie niepowtarzalna okazja, aby wybrane fragmenty Nowel polskich wspólnie przeczytać na pokładzie okrętu.

Świnoujska edycja akcji Narodowe Czytanie odbędzie się w sobotę, 7 września, przy Wybrzeżu Władysława IV (na wysokości Muzeum Rybołówstwa Morskiego) na pokładzie kutra transportowego - KTr 851 ze składu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Marynarze odczytają fragmenty lektur, a każdy uczestnik czytania na okręcie będzie mógł potwierdzić swój udział w projekcie stemplem okolicznościowym. Zapraszamy - początek godz. 12.00.

Na VIII edycję Narodowego Czytania Para Prezydencka wybrała osiem lektur:

  1. Dobra pani - Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym - Maria Konopnicka;
  3. Katarynka - Bolesław Prus;
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) - Bruno Schulz;
  5. Orka - Władysław Stanisław Reymont;
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… - Stefan Żeromski;
  7. Sachem - Henryk Sienkiewicz;
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) - Henryk Rzewuski.

- Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (...) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii - napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 r. Narodowe Czytanie miało wyjątkowy charakter - w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości - specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.GALERIA


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych