BIP
8. FLOTYLLA OBRONY WYBRZEŻA
Aktualności
Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu
01.07.2019
W ostatni weekend czerwca w garnizonie Świnoujście obchodzono Święto Marynarki Wojennej oraz jubileusz 20-lat 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w służbie NATO.

Z tej okazji w piątek, 28 czerwca, na terenie Portu Wojennego w Świnoujściu zorganizowana została uroczysta zbiórka poddziałów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Na wszystkich okrętach stacjonujących w świnoujskim porcie podniesiona została wielka gala banderowa, a bezpośrednio przed uroczystością odbyła się parada burtowa. Podczas zbiórki podniesiono flagę państwową, odczytano rozkazy okolicznościowe, a także wręczono wyróżnienia i odznaczenia. Była to również okazja do wręczenia medali osobom zasłużonym "W Służbie Bogu i Ojczyźnie", które w imieniu Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka wręczył Szef Zarządu Morskiego - Zastępca Inspektora Marynarki Wojennej kontradmirał Krzysztof Zdonek. W trakcie ceremonii, dowódca flotylli komandor Piotr Nieć wyraził swoje uznanie i podziękowanie dla wszystkich marynarzy za codzienną, rzetelną służbę wymagającą wielu poświęceń i osobistych wyrzeczeń oraz złożył marynarskie życzenia pomyślności w życiu zawodowym i osobistym. Przekazał również wyrazy szacunku żołnierzom rezerwy oraz wszystkim związanym z morskim rodzajem Sił Zbrojnych, dziękując im za ich lata służby oraz zaangażowanie. Tradycyjnie, apel zakończyła defilada pododdziałów z jednostek wchodzących w skład 8.FOW.

W Hotelu Interferie Medical SPA odbył się panel wykładów nt. "8.FOW - 20 lat w służbie NATO". W ramach wykładów swoje wystąpienia mieli między innymi Dowódca 8.FOW, były Dowódca Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2, Starszy Oficer Flagowy Dowództwa 8.FOW oraz kontradmirał dr Czesław Dyrcz.GALERIAW sobotę, 29 czerwca, dla całego społeczeństwa zorganizowany został festyn marynarski. Przy nabrzeżu na ul. Wybrzeże Władysława IV w Świnoujściu zacumowały okręty Marynarki Wojennej, rozstawiony został sprzęt wojskowy do pokazów, a marynarze 8.FOW przygotowali dla mieszkańców miasta oraz turystów szereg atrakcji. Okręty udostępniły swoje pokłady do zwiedzania a swój sprzęt i uzbrojenie zaprezentowały wszystkie jednostki wojskowe wchodzące w skład 8.FOW. Był to między innymi: sprzęt Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców, sprzęt saperski Patrolu Rozminowania z 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa, wóz ratowniczo-gaśniczy Wojskowej Straży Pożarnej Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu. Była również możliwość zasiąść za celownikiem armaty przeciwlotniczej oraz przymierzyć się do wyrzutni przeciwlotniczego zestawu rakietowego GROM z 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego. W godzinach południowych kucharze w marynarskich mundurach zaserwowali prawdziwą, marynarską grochówkę. W tym czasie na scenie rozstawionej bardzo nietypowo, bo na otwartej rampie okrętu transportowo-minowego, poprowadzono program artystyczny z koncertem finałowym zespołu "Szalone Gitary".GALERIAW niedzielę, 30 czerwca, na wszystkich okrętach stacjonujących w Porcie Wojennym w Świnoujściu podniesiono uroczyście wielką galę banderową z okazji Święta Marynarki Wojennej. Natomiast w kościele garnizonowym pw. bł. ks. Komandora Władysława Miegonia, odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Marynarki Wojennej. Po mszy proboszcz parafii ks. kmdr Adam Bazylewicz w imieniu Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka wręczył medale osobom zasłużonym "W Służbie Bogu i Ojczyźnie".GALERIAŚwięta i uroczystości wojskowe są istotnym elementem kultywowania chlubnych tradycji oręża polskiego. Służą integracji wojska ze społeczeństwem oraz podkreślają ciągłość istnienia Sił Zbrojnych Państwa. Święto MW po raz pierwszy obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. W kolejnych latach obchodów marynarskiego święta nie przerwała nawet wojna. Z należytym szacunkiem tradycje podtrzymywano bowiem na polskich okrętach, które walczyły u boku aliantów. Po wojnie, Święto MW, zostało ustanowione na ostatnią niedzielę czerwca jako finał obchodów Dni Morza.Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych