BIP
8. FLOTYLLA OBRONY WYBRZEŻA
Aktualności
Współpraca okrętów 8.Flotylli Obrony Wybrzeża z siłami 7. Brygady Obrony Wybrzeża
04.06.2019
Od 1 do 3 czerwca na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce współpracowały ze sobą siły 8.FOW oraz 7.BOW. Przetrenowana została między innymi operacja załadunku i wyładunku techniki wojskowej z nieprzygotowanego brzegu na pokłady okrętów.

Podczas treningu na ładownię okrętu transportowo-minowego ORP "Gniezno" oraz kutra transportowego "852" wprowadzane były bojowe wozy piechoty BWP-1 oraz gąsienicowe transportery pływające PTS-M. Miało to na celu zapoznanie operatorów pojazdów ze specyfiką okrętów oraz sposobem sygnalizacji i manewrowania podczas procesu załadunku i wyładunku z nieprzygotowanego brzegu. Marynarze z 8.FOW często biorą udział w tego typu ćwiczeniach. W trakcie załadunku techniki wojskowej na okręty bezpośrednio z plaży doskonalona jest metodyka wprowadzania pojazdów na ich pokład oraz procedury związane z bezpieczeństwem operacji transportowych. O ile dla marynarzy jest to rutynowe zadanie, o tyle dla żołnierzy Wojsk Lądowych jest to operacja wymagająca dużej koncentracji i doświadczenia. W trakcie współpracy 8.FOW z 7.BOW przeprowadzono wielogodzinne treningi aby w praktyce przeszkolić wszystkich kierowców pojazdów, co pozwoli w przyszłości sprawniej realizować załadunek i wyładunek z nieprzygotowanego brzegu.

Tego typu treningi stanowią niezbędny element szkolenia i umożliwiają dowódcom wszystkich szczebli ocenę wyszkolenia swoich podwładnych, a przy tym poszczególne obsady doskonalą umiejętności nabyte w trakcie zajęć teoretycznych. Jest to również doskonała okazja do szerszej współpracy pomiędzy siłami wchodzącymi w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 7. Brygady Obrony Wybrzeża przed realizacją przyszłych zadań.GALERIA


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych