BIP
8. FLOTYLLA OBRONY WYBRZEŻA
Aktualności
Open Spirit 2019
20.05.2019
Przez pierwsze dwa tygodnie maja niszczyciel min ORP Czajka z 13. Dywizjonu Trałowców brał udział w międzynarodowej operacji przeciwminowej pk. Open Spirit 2019 na wodach terytorialnych Litwy i Łotwy.

Ćwiczenie rozpoczęło się od postoju w Kłajpedzie (Litwa), gdzie przeprowadzona została faza portowa ćwiczenia tzw. "Pre-Sail Conference", w ramach której odbyły się odprawy oraz spotkania załóg poprzedzające manewry na morzu. Na spotkaniach tych ustalono szczegóły ćwiczeń, dowódcy okrętów otrzymali również pierwsze, ćwiczebne wprowadzenia i zadania. Następnie przez blisko dwa tygodnie załoga okrętu oraz marynarze nurkowie - minerzy z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców wzięli udział w operacji likwidacji powojennych niebezpieczeństw, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu żeglugi u wybrzeży państw bałtyckich.

Operacja "Open Spirit" organizowana jest rokrocznie na przemian na wodach Litwy, Łotwy i Estonii. Jej celem jest likwidacja pozostających w wodach terytorialnych państw bałtyckich min morskich, torped bojowych i innych niebezpiecznych obiektów z okresu II wojny światowej. W tegorocznej operacji, poza Polakami, wzięło udział kilkuset marynarzy z 15 okrętów państw sojuszniczych m.in. z Litwy, Łotwy, Estonii, Danii, Niemiec, Norwegii, Belgii czy Wielkiej Brytanii. Organizowana w Kłajpedzie faza portowa ćwiczenia rozpoczęła się w piątek 3 maja. Okręty opuściły port w poniedziałek 6 maja i rozpoczęły realizację fazy morskiej operacji. Polscy marynarze otrzymali od organizatorów ćwiczenia do przeszukania akweny, na których zgodnie ze źródłami historycznymi mogły znajdować się niebezpieczne obiekty z czasów I i II Wojny Światowej.ORP "Czajka" jest niszczycielem min projektu 206FM. Niszczyciele min projektu 206FM są jednostkami unikatowymi. Ich wyjątkowość polega na tym, że łączą w sobie cechy trałowca i jednocześnie niszczyciela min. Swoje możliwości walki minowej uzyskały dzięki kompleksowej modernizacji. Główne zadania niszczycieli min to trałowanie rozpoznawcze i kontrolne, niszczenie pól minowych, wytyczanie bezpiecznych torów pływania w obrębie pól minowych, przeprowadzanie okrętów, zespołów i transportowców, stawianie min kotwicznych i dennych, wykrywanie min kotwicznych i dennych oraz niszczenie min za pomocą pojazdu podwodnego lub przez okrętowe grupy nurków-minerów. Okręt wchodzi w skład 13. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.


GALERIA


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych