BIP
8. FLOTYLLA OBRONY WYBRZEŻA
Aktualności
Przysięga wojskowa w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża
25.02.2019
W sobotę, 23 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miała miejsce uroczysta przysięga wojskowa. Blisko 40 marynarzy złożyło zobowiązanie wobec ojczyzny, po ukończeniu szkolenia podstawowego w ramach pierwszego turnusu służby przygotowawczej.

Uroczyste zobowiązanie wobec państwa i narodu złożyli żołnierze którzy ukończyli szkolenie podstawowe w Ośrodku Szkolenia Służby Przygotowawczej w Komendzie Portu Wojennego Świnoujście oraz w 8. Batalionie Saperów z Dziwnowa. Przysięga odbyła się w obecności przełożonych, rodzin oraz przyjaciół młodych żołnierzy.

Początek uroczystości wyznaczyło wprowadzenie Sztandaru w asyście Kompanii Honorowej. Do złożenia Przysięgi Wojskowej przystąpili elewi I turnusu służby przygotowawczej w 2019 roku. Dzisiaj zakończyli podstawowy etap szkolenia. Podczas "pierwszego" wojskowego szkolenia elewi poznali podstawy żołnierskiego rzemiosła. Uczyli się m.in. regulaminów oraz przepisów regulujących służbę wojskową, musztry a także budowy i obsługi broni. Przysięga wojskowa jest momentem, w którym kandydaci stają się żołnierzami - jednak złożenie przysięgi nie kończy szkolenia.

Ceremonia złożenia przysięgi odbyła się w obecności dowództwa 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, dowódców jednostek wojskowych garnizonu Świnoujście, przedstawicieli samorządu, służb mundurowych, rodzin, przyjaciół oraz innych zaproszonych gości. W trakcie uroczystości zastępca dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża komandor Zygmunt Białogłowski podkreślił wagę słów roty przysięgi oraz jej nieprzemijającą wartość. W imieniu elewów głos zabrał mar. elew Miłosz Kokosiński. W swoim przemówieniu podkreślił "Jesteśmy w różnym wieku i wykonujemy różne zawody.[...]. Wiele nas różni, jednak łączy nas jedno - miłość do ojczyzny i gotowość do obrony jej granic. [...]". Wyróżniający się podczas szkolenia elewi zostali nagrodzeni złożeniem przysięgi na sztandar oraz listami gratulacyjnymi, które wręczono w obecności ich rodziców i bliskich. Po zakończeniu uroczystości, goście mieli możliwość obejrzeć prezentowany sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Nie zabrakło również marynarskiej grochówki wydawanej na stołówce żołnierskiej.


GALERIAMinisterstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych