BIP
8. FLOTYLLA OBRONY WYBRZEŻA
Aktualności
Zakończenie szkolenia poligonowego przeciwlotników
29.10.2018
W piątek, 26 października, zakończyło się zgrupowanie poligonowe 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego w ramach zgrupowania Wojsk OPL RSZ. Marynarze przez ostatnie cztery tygodnie szkolili się na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych (CPSP) w Ustce.

Szkolenie odbywało się w ramach zgrupowania poligonowego pododdziałów aryleryjsko-rakietowych Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Rodzajów Sił Zbrojnych. Przedsięwzięcie rozpoczęło się 1 października. Na początku przeprowadzono serię przygotowawczych zadań ogniowych do wolnolecącego celu powietrznego. Jednocześnie sprawdzano możliwości sprzętu w warunkach poligonowych, jak również trenowano umiejętności maskowania stanowisk ogniowych. Kulminacyjnym momentem w czasie szkolenia taktycznego baterii przeciwlotniczej były zaliczeniowe zadania ogniowe z użyciem zestawów artyleryjskich i rakietowych. Wśród nich były strzelania do niskolecącego środka napadu powietrznego i do nagle pojawiających się śmigłowców. Ćwiczenia takie są stałym przedsięwzięciem systemu szkoleniowego. Stanowią one przygotowanie do działań w warunkach bojowych, a także pozwalają utrzymać ciągłą gotowość do reagowania w sytuacjach kryzysowych.
Zadania osłony przeciwlotniczej w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża realizuje 8. Dywizjon Przeciwlotniczy. Jednostka na co dzień stacjonuje w Dziwnowie. Dywizjon przeznaczony jest do bezpośredniej osłony przeciwlotniczej głównych sił i obiektów 8.FOW (tj. sił okrętowych i obiektów brzegowych) oraz ruchomych i stałych elementów zabezpieczenia logistycznego. Siły jednostki mogą zwalczać pojedyncze i grupowe środki napadu powietrznego znajdujące się w strefie oddziaływania ogniowego dywizjonu. Dowódcą 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego jest komandor porucznik Roman JADANOWSKI.GALERIA

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych