BIP
8. FLOTYLLA OBRONY WYBRZEŻA
Aktualności
Wodowanie i chrzest holownika H-11 Bolko
08.10.2018
Dzisiaj, poniedziałek 8 października, w Gdańsku miała miejsce uroczystość wodowania oraz chrztu holownika H-11 Bolko. Jest to pierwszy z zaplanowanych sześciu nowoczesnych holowników budowanych dla Marynarki Wojennej RP.

Uroczystość wodowania oraz chrztu holownika proj. B 860/1 budowanego dla 8. Flotylli Obrony Wybrzeża odbyła się w Gdańsku na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. W trakcie ceremonii Matka chrzestna jednostki Pani Honorata Hyżyk - Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Obrońców Polskiego Morza w Lesznie, wypowiedziała słowa chrztu: "Płyń po morzach i oceanach świata, sław imię polskiego stoczniowca i polskiego marynarza. Nadaję ci imię Bolko", po czym nastąpiło symboliczne rozbicie butelki o burtę i wodowanie holownika.

GALERIA

 

Kontrakt na budowę sześciu holowników dla Marynarki Wojennej RP podpisano w czerwcu 2017 roku w wyniku rozstrzygnięcia przetargu pn. "Zabezpieczenie techniczne i prowadzenie działań ratowniczych na morzu pk. Holownik". Realizacja zamówienia dotyczy zaprojektowania i wybudowania jednostek pływających klasy holownik. Według obecnych planów pierwszy holownik serii trafi w 2019 roku do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Następna jednostka ma trafić do 3. Flotylli Okrętów, a kolejne do 2020 roku w kilkumiesięcznych sekwencjach na zmianę do obydwu flotylli.

Holowniki będą przeznaczone m.in. do: zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i w portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń, podejmowania z wody materiałów niebezpiecznych. Uciąg holowników ma wynosić ponad 35 t.

Podstawowe parametry:

  • Długość całkowita 29,20 m
  • Szerokość 10,40 m
  • Uciąg 35 t
  • Załoga (osób) 10
  • Wyporność do 490 t
  • Wysokość na śródokręciu 4,95 m

System napędowy:

  • Silniki Główne: 2 x 1200 kW
  • Pędniki azymutalne: 2 x 1200 kW

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych