BIP
8. FLOTYLLA OBRONY WYBRZEŻA
Aktualności
Podroż Historyczno-Wojskowa z Okazji 100 lat Odzyskania Niepodległości
11.06.2018
W dniach 6-8 czerwca, pod przewodnictwem starszego podoficera dowództwa st. chor. mar. Marcina Bochenka podoficerowie Dowództwa 8. Flotylli Obrony Wybrzeża udali się w podróż historyczno-wojskową połączoną ze spływem kajakowym rzeką Piławą.

Poznając historię i chwałę bohaterskiego czynu żołnierza polskiego podczas II wojny światowej, mogli przyjrzeć się z bliska potędze umocnień jakie napotkali na swojej drodze walczący o odzyskanie niepodległości Polacy.

 

29 stycznia 1945 roku - oddziały 1. Armii Wojska Polskiego rozpoczęły walki o przełamanie Wału Pomorskiego. Była to jedna z najcięższych batalii żołnierza polskiego na froncie wschodnim. Celem tej operacji było zdobycie silnego pasa niemieckich umocnień stałych i polowych Wału Pomorskiego tzw. Pommernstellung oraz utorowaniu sobie drogi do Pomorza i Bałtyku. Nie znamy dokładnej liczby żołnierzy, którzy zginęli i ilu zostało rannych w walkach o przełamanie Wału Pomorskiego, 6 czy 14 tys. Na pewno wielokrotnie więcej niż żołnierzy 2. Korpusu, którzy w maju 1944 r. zdobyli Monte Cassino. W pasie natarcia 1. AWP znajdowało się 45 żelbetowych schronów bojowych. Najpotężniejsze z nich, w rejonie Nadarzyc, Wałcza i Strzalin, miały kilka podziemnych kondygnacji, ściany i stropy o grubości 190-200 cm, a ich załogi były uzbrojone w dwa działka obrotowe, trzy karabiny maszynowe oraz wyrzutnie granatów. Konstruktorzy tak je rozlokowali, że nie dawało się ich obejść, a tam, gdzie nie było schronów, trudną przeszkodę stanowiły strumyki, mokradła i jeziora.

 

 GALERIA

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych