Northern Challenge 2019 to międzynarodowe ćwiczenie pododdziałów EOD (ang. explosive ordnance disposal) na co dzień zajmujących się rozpoznaniem, identyfikacją oraz neutralizacją zagrożeń pochodzących od przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Celem tego ćwiczenia jest trening w zakresie działania specjalistycznych pododdziałów rozminowania w oparciu o realne zdarzenia terrorystyczne z użyciem przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych IED (ang. improvised explosive device) w środowisku morskim oraz na lądzie. Ćwiczenie jest elementem przygotowania i zgrania zespołów EOD z krajów NATO w zakresie procedur dowodzenia oraz neutralizacji wciąż postępujących zagrożeń terrorystycznych z użyciem improwizowanych urządzeń wybuchowych. Tłem ćwiczenia jest konflikt dwóch zwaśnionych krajów, a główną broń stanowią ataki ugrupowań terrorystycznych na infrastrukturę kraju, drogi, szlaki handlowe oraz porty.
W tegorocznej edycji ćwiczenia Northern Challenge polską Marynarkę Wojenną reprezentują żołnierze Grup Nurków Minerów z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Razem z żołnierzami z 17 państw NATO podzielonymi na 20 zespołów EOD przez dwa tygodnie ćwiczą w wymagającym klimacie Islandii procedury unieszkodliwiania ładunków wybuchowych. Dla ćwiczących przygotowane są różnego rodzaju scenariusze z improwizowanymi urządzeniami wybuchowymi, które umieszczane są pod wodą i na lądzie. Zadania realizowane są w oparciu o infrastrukturę międzynarodowego lotniska w Keflaviku oraz porty handlowe i rybackie Islandii. Polscy marynarze z ćwiczenia Northern Challenge 2019 wrócą do kraju 20 września.
Podczas ćwiczenia zorganizowano szereg zadań dla zespołów EOD, stopniowanych poziomem trudności umożliwiające m.in.: sprawdzenie stosowanych procedur przez operatorów oraz ich zgodność z dokumentami standaryzacyjnymi NATO, sprawdzenie funkcjonowania systemu sprawozdawczości z incydentów IED, sprawdzenie funkcjonowania międzynarodowego sztabu powołanego na czas ćwiczenia. Każde zadanie zespołów EOD jest nadzorowane i oceniane przez specjalistów z zakresu materiałów niebezpiecznych.
Marynarze, podczas ćwiczeń, mają do dyspozycji całą gamę sprzętu, który pozwala im bezpiecznie wykonywać prace: roboty saperskie, kombinezon antywybuchowy, sprzęt nurkowy, wykrywacze metali, rentgeny oraz zestawy pirotechniczne. Warunki atmosferyczne podczas realizacji zadań są trudne - temperatury powietrza nie przekraczają 10 st.C, siła wiatru dochodzi w porywach do 100 km/h oraz występują intensywne opady atmosferyczne. Sytuacje w portach dodatkowo pogarszają pływy sięgające 5 m.