BIP
8. FLOTYLLA OBRONY WYBRZEŻA
Aktualności
Nurkowie 8.FOW podejmą niewybuch w Mikołajkach na Mazurach
08.03.2019
Dzisiaj, 8 marca, nurkowie Grupy Nurków Minerów z 13. Dywizjonu Trałowców wezmą udział w operacji podjęcia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych z jeziora Mikołajskiego na Mazurach.

Wezwanie dotyczące niewybuchu dotarło do służb operacyjnych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w środę 6 marca. Ze względu na fakt, iż obiekt znajduje się w toni wodnej do akcji skierowano specjalistów od podwodnych zadań ze składu Grupy Nurków Minerów 13. Dywizjonu Trałowców z Gdyni. Podczas przebudowy promenady w mazurskich Mikołajkach natrafiono na leżący na dnie jeziora obiekt określany jako przedmiot wybuchowy i niebezpieczny. Nurkowie po dotarciu na miejsce przeprowadzą rekonesans i przygotują obiekt do operacji wydobycia. Dodatkowo przeszukają otoczenie miejsca znaleziska pod kątem występowania podobnych obiektów.

Po wydobyciu przez nurków przedmiot zostanie przekazany patrolowi rozminowania z 15. Mazurskiego Batalionu Saperów z Orzysza.

Cała Polska podzielona jest na dwa rejony odpowiedzialności Grup Nurków Minerów w zakresie wsparcia patroli lądowych w podejmowaniu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych na wodach śródlądowych. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia w swoich strukturach posiada dwie Grupy Nurków Minerów przeznaczone do realizacji tego typu zadań. Pierwsza wchodzi w skład 12. Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia, natomiast druga grupa na co dzień stacjonuje w Gdyni w 13. Dywizjonie Trałowców.


GALERIAMinisterstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych