BIP
8. FLOTYLLA OBRONY WYBRZEŻA
Aktualności
POLSCY MARYNARZE W SZTOKHOLMIE
05.09.2018
Sztokholm to kolejny port, w którym w ramach rejsu z okazji 100-lecia Marynarki Wojennej oraz 100. rocznicy odzyskania niepodległości, zacumował okręt 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki".

W trakcie wizyty w Szwecji, uczestnicy rejsu uczcili miejsca pamięci szczególne dla polskich marynarzy. Na okręcie miały miejsce spotkania z przedstawicielami zarówno Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji jak i lokalną Polonią, a pokład otwarty był dla społeczeństwa.
 
ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki" wszedł do portu w Sztokholmie we wtorek 4 września. Zacumował on w sąsiedztwie starego miasta, przy jednym z nabrzeży wyspy Galma Stan. Już podczas pierwszego dnia postoju w porcie, udostępniony do zwiedzania okręt odwiedziło blisko 1000 osób. W kolejnych dniach wizyty miały miejsce spotkania robocze z przedstawicielami Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji oraz lokalnej Polonii.
 
W trakcie wizyty w Szwecji uczestnicy rejsu, na czele z dowódcą 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kontradmirałem Krzysztofem Zdonkiem, uczcili miejsca pamięci szczególne dla polskich marynarzy. Wspólnie z charge d'affaires Ambasady RP w Szwecji Panem Łukaszem Zielińskim, Attache Obrony w Szwecji pułkownikiem Zdzisławem Śliwą oraz dowódcą 7. Brygady Obrony Wybrzeża pułkownikiem Rafałem Ostrowskim, przedstwicielem Sił Powietrznych pułkownikiem Tomaszem Kozyrą marynarze złożyli wieńce na cmentarzu w Mariefred. To właśnie w tej niewielkiej miejscowości położonej w południowo - wschodniej Szwecji znajduje się symboliczna mogiła oraz tablica poświęcona marynarzom z internowanych we wrześniu 1939 roku okrętów podwodnych ORP "Sęp", ORP "Ryś" i ORP "Żbik". Na miejscowym cmentarzu znajdują się również groby polskich marynarzy.
 
Jutro (czwartek, 6 września) okręt opuści szwedzką stolicę i obierze kurs na macierzysty Port Wojenny w Świnoujściu.

ORP "Czernicki" to jeden z najmłodszych okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Brał udział w wojnie przeciwko reżimowi irackiego dyktatora Saddama Husajna, trzykrotnie był jednostką flagową Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO - dwa razy na Bałtyku, na Morzu Północnym i w północnej części Atlantyku, raz na Morzu Śródziemnym i Czarnym. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie współczesnych polskich okrętów wojennych.
 
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych