BIP
8. FLOTYLLA OBRONY WYBRZEŻA
Aktualności
 Marynarze oddali hołd załodze
31.08.2018
W dniach 29 -31 sierpnia w Porcie Wojennym w Tallinie przebywał ORP "Kontradmirał X. CZERNICKI". Podczas trzydniowej wizyty w Estonii, marynarze 8.FOW oraz ich goście oddali cześć załodze historycznego okrętu podwodnego ORP "ORZEŁ"

Tallin, który został odwiedzony przez "Czernickiego" w ramach rejsu z okazji 100-lecia Marynarki Wojennej RP jest miejscem internowania, a potem brawurowej ucieczki okrętu podwodnego ORP "Orzeł". Miejsca pamięci związane z heroizmem załogi znajdują się w Porcie Wojennym oraz w centrum miasta - przy "Bramie Wodnej". Delegacja 8.FOW, z komandorem Zygmuntem Białogłowskim na czele, oraz przedstawiciele Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych złożyli wieńce oraz zapalili znicze wspominając bohaterskie czyny marynarzy. W uroczystościach uczestniczył Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Estońskiej Pan Grzegorz Kozłowski z małżonką. W trakcie pobytu w Estonii na okręcie odbyły się spotkania robocze z przedstawicielami Eesti Merevägi oraz lokalnej Polonii. Dzisiaj, piątek 31 sierpnia, w godzinach porannych okręt obrał kurs na Helsinki.

ORP "Czernicki" to jeden z najmłodszych okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Brał udział w wojnie przeciwko reżimowi irackiego dyktatora Saddama Husajna, trzykrotnie był jednostką flagową Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO - dwa razy na Bałtyku, na Morzu Północnym i w północnej części Atlantyku, raz na Morzu Śródziemnym i Czarnym. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie współczesnych polskich okrętów wojennych.
 
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych